KOŞU AYAKKABISI SEÇERKEN NELERİ DEĞERLENDİRMELİSİNİZ

 

Görsel Tasarımın Cazibesine Karşı Kontrollü Olun

 

Kadın ve Erkek Koşu Ayakkabısı seçiminde en sık yapılan hata, değerlendirmeyi sadece görsel tasarıma göre yapmaktır.

Koşu ayakkabıları gibi özel bir amaç için üretilmiş ayakkabılarda önceliğiniz, işlevi yerine getirme performansı olmalı. Seçenekler arası farkı ortaya çıkaran başlıca iki unsur var: kalite farkı ve kişiye uygunluk.

Yüksek standartları karşılayan kalite seviyesinde olmak, ayakkabının doğru seçim olduğu anlamına her zaman gelmiyor. Kaliteli de olsa, ayak yapınıza uyum sağlamayan modeller, rahat kullanım sunmayacaktır. Bu sebeple, değerlendirmenin büyük ölçüde kişisel olduğu söylenebilir. Doğru ürünü seçebilmek için kendi koşullarınızın farkında olmanız gerekiyor.

Koşu ayakkabısı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken değişkenler; zemin özellikleri, ayağınızın zemine basış şekli, kilonuz, yastıklama özelliği ve ayakkabı numarası olarak sıralanabilir.

 

 

Zemin Özellikleri

 

Ne tür bir zemin üzerinde koşacağınız, nasıl bir koşu ayakkabısı alacağınız konusu üzerinde etkiye sahip. Çim zeminlerin kaygan yapısına karşı tabanı dişli modeller kullanmak akıllıca olacaktır. Toprak zeminde yol tutuşu fazla, asfalt ve beton zeminde ise darbeye karşı dirençli tabanı olan seçenekler uygun. Parkurda koşacaksanız alt taban için ekstra desteklemeye ihtiyaç duyacaksınızdır.

 

 

Ayağınızın Zemine Basış Şekli

 

Adım atarken zemine ilk önce ayağınızın iç kısmıyla basıyorsanız denge kontrolü konusunda özel detaylara sahip alternatiflere yönelmenizde fayda var. Zemine temas eden ilk kısım ayağınızın dış kenarıysa yastıklama özelliği daha önemli hale gelmekte.

 

 

Bedensel Ağırlık

 

Kilo arttıkça ayakların zemine yaptığı basınç artar. Dolayısıyla kilonuz boyunuza göre fazlaysa daha güçlü şekilde destek sağlayan tasarımlara yönelin.

 

 

Yastıklama Özelliği

 

Yastıklama, ayak tabanının zemine temasında maruz kalacağı şiddeti azaltan sistemdir. Koşu, ayağın zemine daha agresif şekilde temas ettiği bir spor olduğu için, koşu ayakkabılarında güçlü yastıklama sağlayan yapı mutlaka yer almalı.

 

 

Ayakkabı Numarası

 

Koşu sırasında konforun ilk şartı elbette, ayağınıza uygun ölçü. Doğru ölçü, en uzun parmakla ayakkabı ucu arasında yaklaşık 1 cm’lik boşluğun kaldığı ölçüdür.

 

 

Profesyonel Destek Alın

 

İyi bir Koşu Ayakkabısı Seçimi, titiz bir araştırmayı zorunlu kılar. Araştırma sonunda doğru ürünü bulduğunuzdan emin olmak için doğru üreticilerin koleksiyonlarında gezinmelisiniz.

Sınırsız hareket özgürlüğü için tasarım harikası ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Ayakkabı tasarımına ileri teknolojiyi ekleyen Nike, Reebok, Adidas, Skechers gibi markalar, koşu ayakkabılarında da sınırları ortadan kaldırıyor. Her biri ayrıcalıklı özelliklere sahip serilerin özel parçalarını online mağazamızdan inceleyebilirsiniz.