Kadın ve erkek ayakkabıları arasındaki fark nedir?

Kadın koşu ayakkabısının farkları nelerdir? Kadın ve erkek koşu ayakkabılarındaki fark söz konusu olduğunda, ilk olarak ayak şeklindeki farklılıkları ele almalıyız. Biyomekanistlere göre, kadın ve erkek ayakları arasındaki en büyük fark, topuk ile ön ayak arasındaki ilişkidir. Kadınlar topuk çevresi veya ayak parmaklarının çevresine göre daha dar bir topuğa sahip olma eğilimindedir.39 numara ayakkabı giyen bir kadın, 39 numara erkek ayakkabısı giyen bir erkeğe göre muhtemelen daha dar bir topuğa ve daha ince bir ayak yapısına sahiptir. Bu sebepten erkek ayakkabıları kadın ayakkabılarından daha geniştir. Kadın ayakkabıları genel olarak ince ve dardır. Aynı zamanda erkek ayakkabılarına kıyasla daha hassas bir görünümdedirler.

 

 

Kadınlar koşu ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmelidir?
 
Koşu ayakkabısı seçiminde yapılan yanlışlıklar ayak sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Koşu sırasında giyeceğiniz ayakkabıyı alırken bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğru ayakkabıyı seçmek performansınızı arttırırken, daha az yorulmanıza ve daha uzun süre spor yapmanıza olanak sağlar. Koşu ayakkabısını sadece dış görünümüne göre seçmek veya farklı ayakkabı türlerini koşu sırasında giymek gibi hatalara düşmeyin. Ayağınız için mükemmel ayakkabıyı bulmak için çeşitli bedenlerde birkaç markayı test edin. Ayrıca, fazladan desteğe ihtiyacınız olup olmadığını görmek için, belirli bir ayakkabıyı seçmeden önce yürüyüş şeklinizi test ettirmek de genellikle iyi bir fikirdir. Burun kısmında yeterli yer olmalı ve topuklarınız kaymamalıdır.
 
 
Öncelikle, kadın ayakkabıları, sizin için geçerli olabilecek veya olmayabilecek birkaç özelliğe sahiptir. Tıpkı bazı erkeklerin kadın ayakkabısında kendilerini daha rahat hissedebilecekleri gibi, bazı kadınların da bir erkek ayakkabısını tercih etmesi mümkündür. Ayakkabıların tasarımları, kadınların erkeklerden daha az kas kütlesine sahip olması ve sonuç olarak daha az ağırlığa sahip olması gibi genel grup eğilimlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, kadın ayakkabısı, her adımda ayakkabının daha düşük etki derecesini telafi etmek için genellikle daha hafif ve daha yumuşak bir orta tabana sahiptir.
 
 

Piyasadaki en iyi koşu ayakkabıları hangileri?

"Her koşucu için ayakkabı" olarak etiketlenen Nike Air Pegasus, 30 yılı aşkın süredir size hızlı adımlar, esneklik ve hızlı tepki veren yastıklama desteği sağlıyor. Nike Air Pegasus yakın zamanda piyasaya sürülen Zoom Pegasus 35'e kadar, klasik çizgisini korudu, yıllar boyunca her biri farklı bir stil ve rahatlık sağlayan çeşitli gelişmeler yaşadı. Delikli ağ bileşimi sayesinde gelişmiş nefes alabilirlik ve havalandırma, hızlı tepki veren sönümleme ve yumuşak çekiş için Zoom Air öğeleri, Flywire kordonlar, ayağı sarmak ve maksimum stabilite sağlamak için bağcıklara entegre edilmiştir.
 
 
 
NIKE REVOLUTION 5 SERİSİ
 
Nike Revolution koşu ayakkabısı, rahat etmeniz için adımlarınızı yumuşak köpükle destekler. Hafif örgü malzeme sayesinde ayağınızı nefes alabilen destekle sararken minimalist tasarım, gününüzün sizi götürdüğü her yere uyum sağlar.
 
 
 
 
 
NIKE RENEW SERİSİ
 
 
Günlük koşucular düşünülerek tasarlanan Nike Renew serisi, günlük koşular için yetkin ve rahat bir koşu deneyimi sağlar. Hareket ederken rahat etmeniz için ayağınızı sabitler, destekler ve uzun süreli tutuş sunar. Ekstra dayanıklı köpük, her adımınızı yastıklayarak gün boyu rahatlık sunar.
 
 
 
 
 
 
 
 
ADIDAS RUN FALCON SERİSİ
 
Adidas Runfalcon koşu ayakkabısı, yumuşak yastıklaması sayesinde hem spor salonlarında hem sokaklarda, her adımda konfor ve rahatlık sunar. Destekleyici spor ayakkabı, farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan, havalandırmalı yapıya ve orta kısımda, ekstra denge sağlayan kafes yapısına sahiptir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu ve daha bir çok Kadın Koşu Ayakkabı modellerini kampanyalı fiyatlarla https://www.sporvol.com.tr/kadin-kosu-ayakkabisi bu linkten satın alabilirsiniz.