Spor Ayakkabı Tabanı Çeşitleri Hakkında Her Şey

 

 Yaptığınız spor için hangi spor ayakkabısının uygun olduğunu araştırın. Spor ayakkabılarının tabanları, performansınızı arttırmanıza yardımcı olabilecek spora özel işlevler sunar. Ana teknik ve stil özellikleri, çekiş, esneklik, ağırlık ve hatta çıkarılabilir bileşenlerdeki farklılıkları içerir.

 

 

Outdoor Ayakkabıları

 

 Outdoor ayakkabılarının tabanları, kayalık arazilerin üstesinden gelmek için yapılmıştır ve farklı sertlik seviyelerine sahiptir. Genellikle kauçuktan yapılan tabanlar, engebeli yüzeylerde daha güvenli bir duruş sağlayan tabanın altındaki girintiler olan ayakkabılar desenlerine ve derinliğine göre değişir. Çok derin girintili tabanlar en fazla çekişi sağlar ve daha sığ veya geniş aralıklı girintiler daha az tutuş sağlar. Ayrıca yükseltilmiş bir topuk tabanı da bulabilirsiniz. Bu, dik yokuşlarda yürüyüş yaparken kayma şansınızı azaltmak için tasarlanmıştır. Yürüyüş ayakkabısı tabanları tipik olarak atletik ayakkabı tabanlarının en sağlam ve esnek olmayanıdır, ancak maksimum emilimi sunar.

 

 

Basketbol Ayakkabıları

 

 Basketbol ayakkabılarının tabanı orta derecede düz ve kauçuktan yapılmıştır. Diğer ayakkabılara göre daha geniştir ve tabanı hızlı dönüşler, kalkışlar ve duruşlar için dengeyi ve çekişi artırmak için oyulmuş bir zikzak desenine sahiptir. İç mekan basketbol ayakkabılarının tabanları, daha hızlı hareket için daha hafif olmaları için genellikle daha ince kauçuktan yapılırken, dış mekan tabanları daha dayanıklı olması için daha kalındır. Basketbol ayakkabısı tabanları, diğer spor ayakkabı tabanı türlerine kıyasla tipik olarak maksimum şok emilimi ve orta düzeyde esneklik sunar.

 

 

Futbol Kramponları

 

 Futbol kramponlarının tabanlarında, çimenli sahalarda koşarken tutuşu artıran çiviler bulunur. Bu çiviler, tabanın sabit bir parçası olarak ayakkabı üzerine kalıplanabilir veya çıkarılabilir olabilir. Çiviler tipik olarak üç malzemeden yapılır - plastik, kauçuk veya metal. Bazı ligler metal çivileri yasaklar, bu nedenle takımınızın yönergelerini kontrol ettiğinizden emin olun. Üç tür çivi vardır: daha fazla stabilite sağlayan konik çiviler; daha fazla çekiş ve hız verebilen kanatlı çiviler; ve daha sert yüzeyler için sert zemin çivileri. Futbol ayakkabısı tabanları orta düzeyde esneklik ve şok emilimi sunar.

 

 

Koşu Ayakkabısı

 

 Minimalist koşu ayakkabısı tabanı, sporda yeni bir trend. Minimalist tabanlardaki kauçuk, 3 mm kadar ince olabilir ve son derece esnektir. Minimalist koşu ayakkabısı tabanlarının savunucuları, bu tabanların artan esnekliğinin daha doğal bir topuk vuruşuna izin verdiğini, ancak en az yastıklama ve darbe emilimi sunduğunu söylüyorlar. Minimalist ayakkabı tabanları da yol koşusu için biraz daha kalın kauçuk tabana sahiptir, ancak taban hala geleneksel koşu ayakkabısı tabanlarına kıyasla çok daha esnek ve hafiftir ve daha fazla emilim sunar. Son olarak, arazide koşu ayakkabısı tabanları, ek ayak altı koruması ve maksimum darbe emilimi için çok daha kalın ve daha sağlam bir taban sunar.

 

 

Tenis Ayakkabıları

 

 Tenis ayakkabılarının tabanı, diğer spor ayakkabılarının tabanlarına kıyasla daha pürüzsüz, daha düz bir yüzeye sahiptir ve basketbol veya yürüyüş ayakkabılarına kıyasla minimum emme etkisi sunar. Bu ayakkabıların tabanları, giyilmeleri amaçlanan kort tipine göre değişir. Beton kortlar için yapılanlar, en kalın tabana ve tabanda ileri, geri ve yanal hareketler sırasında çekiş için tek tip, balıksırtı desenine sahiptir. Toprak kortlar için ayakkabılar genellikle hafiftir ve beton kortlar için yapılanlar kadar dayanıklı değildir ve daha sığ bir balıksırtı desenine sahip olabilir. Son olarak, kapalı kortlar için yapılan ayakkabılar en hafif ve esnek olanlardır. Yanal hareketler sırasında zemine yapışmamaları veya sahada hasar veya iz bırakmamaları için en pürüzsüz tabana sahiptirler.

 

                                                                                                                      14.03.2022