SPOR AYAKKABI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 

 

Spor Ayakkabı Alırken Bunlar Aklınızda Olsun

 

Spor ayakkabıları son derece konforlu yapılarından dolayı günlük kullanım için de tercih ediliyorlar fakat spor ayakkabıların asıl işlevi, spor yaparken vücuda gereken desteği sağlamak. Amaca uygun bir spor ayakkabı,  spor sırasında yapılan hareketlerinin kas ve omurga sistemi için tehlike oluşturmasını engeller, hareketleri gereği gibi yapmaya yardım eder. Bu açıdan değerlendirildiğinde spor ayakkabıların, bedeni desteklemenin yanında, performans üzerinde olumlu etki yarattığını da söylemek mümkün.

Günlük kullanım için seçeceğiniz spor ayakkabılarda değerlendirmeyi ortopedik iç yapı, nefes alabilirlik ve şık görsel tasarım kriterleri üzerinden yapmanız yeterli olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir spor aktivitesine özel bir ayakkabı arıyor ve daha fazlasını istiyorsanız Hangi Spor Ayakkabıyı Almalıyım sorusu daha detaylı bir cevabı gerektiriyor.

Futbol için kullanılacak ayakkabılarda ayak tarağı bölümü kanatlı tasarımlar, kullanıcıya dönüş hareketinde destek sağlar. Başarılı top kontrolü için burun ve yama kısımlarında mikro doku özelliği bulunan modelleri tercih edebilirsiniz.

Tenise özel ayakkabılarda ayak kemerinin alt kısmından bağcıklara kadar ayağı saran tasarımlar, kullanım deneyimini üstün hale getirmekte. Daha fazla rahatlık için, bilek bölgesinde dolguya sahip tasarımları kullanabilirsiniz.

 

 

Fitness Çalışması İçin İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı?

 

Spor salonunda antrenman yaparken, hızlı tepki kabiliyetine sahip, omurgayı destekleyici tasarımlara ihtiyacınız var. Ayağın, hareketi kısıtlamadan ayakkabı içinde sabit kalması, rahat çalışabilmek için oldukça önemli. Spor ayakkabılarda orta kafes, ayakları uygun şekilde sabitleyen özel bir yapıdır. Antrenman için tercih edeceğiniz modellerde bu özelliği gözetmenizde fayda var.

Ağırlık kaldırma çalışmalarına yardımcı olması için ayakkabının orta tabanında sert köpük taşıyıcısı bulunmalı. Bu bölüm, ayağın ilgili noktalarında yastıklama sağlayarak ağırlık kaldırmada destek olur ve konfor seviyesini yükseltir.

Bunların yanı sıra, dış tabanı oluklu modeller, her yönde esneyip genişlemek suretiyle hafif bir yapı sağlar.

 

 

Koşu Ayakkabısında Bu Özellikleri Gözetin

 

Yanlış ayakkabılarla yapılan koşu başta ayak bilekleri olmak üzere vücudun çeşitli kısımlarında ağrıya sebep olur. Hızın odakta olduğu koşuda, ayağı çorap gibi saracak tasarım önem taşıyor. Orta tabanda düşük köpük yoğunluğuna sahip ayakkabılar, ayağın zeminle temasını daha etkin hale getirir, daha iyi tutuş sağlar.

Hangi Spor Ayakkabıyı Almalıyım sorusunun, spor türü ne olursa olsun değişmeyen cevaplarından biri "yüksek hareket kabiliyeti sunan ayakkabı”dır. Hareket esnekliği için tercihinizi dış tabanda ve orta tabanın yanlarında, topuktan burna kadar uzanan oluklara sahip tasarımlardan yana kullanabilirsiniz. Bu modellerin esnek yapısı, kullanıcıya daha fazla hareket özgürlüğü sunar.