Metaverse nedir?

Yazar Neal Stephenson, sanal gerçeklik ortamlarındaki gerçeğe yakınlığı öngördüğü 1992 tarihli bilimkurgu romanı “Snow Crash”te ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atmıştı. O günlerden günümüze teknolojide çeşitli gelişmelerin hızla ilerlediğini gördük. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3D holografik avatarlar, video ve diğer iletişim araçlarını içeren çevrimiçi bir sanal dünyanın kapılarını ise neredeyse araladık.

 Kısaca metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya.

 

 

Dünyaca bilinen spor giyim markası Nike, Metaverse için NFT ayakkabılar üreten RTFKT Studios isimli şirketi satın aldığını duyurdu. Nike’ın Başkanı ve CEO'su John Donahoe "Çok deneyimli ve yaratıcı bir takımı alıyoruz. İlk etapta planımız RTFK markasına yatırım yaparak onların inovasyon sürecine katkıda bulunmak. Ayrıca Nike’ın dijital ayak izi ve üretim kapasitesini artırmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Bu satın almayla  Nike dijital dönüşümünü hızlandırmakla beraber, spor, yaratıcılık, oyun ve kültürün kesiştiği metaverse dünyasında sporcuların ve yaratıcıların gelişimine olanak sağlayan büyük bir adım attı.