HANGİ FUTBOL AYAKKABISI SİZE UYGUN ?

 

Futbol Ayakkabısı Seçerken Neler Değerlendirilmeli?

 

Oyuncunun performansı üzerinde "donanım” olarak adlandırılabilecek kıyafet ve ayakkabıların rolü büyük. Söz konusu futbol olunca özellikle ayakkabıların, performansta doğrudan etki gösterdiği söylenebilir.

Uygun ayakkabı kullanımı, yüksek performans için olduğu kadar, sakatlanma riskini en aza indirmek için de elzem. Erkek Futbol Ayakkabısı seçerken doğru kararı verebilmek, şu iki noktayı göz önüne almakla mümkün: oynayacağınız zemin ve oynadığınız pozisyon.

 

 

Hangi Zeminler Nasıl Kramponlar Gerektirir?

 

Zemin üzerinde yüksek oranda tutuş, o zeminin yapısal özelliklerine uygun tasarıma sahip futbol ayakkabısıyla sağlanabilir. Gerçek çim saha, suni çim saha ve kapalı saha, farklı özelliklerde krampon gerektirmekte.

 

Çim Saha

Dayanıklı dış taban, çim sahada kullanılacak kramponlar için en önemli özelliklerden biri. Çim sahaya uygun futbol ayakkabıları, sert zemine karşı dirençlidir.

 

Suni Çim Saha

Suni çim zeminlere uygun ayakkabılarda, çivili yapıya sahip dayanıklı kauçuk taban bulunur. Orta taban agresif yere basışlarda şoku emecek malzemelerden yapılır.

 

Kapalı Saha

Kapalı saha için dizayn edilmiş ayakkabılar düz ve yumuşak bir dış tabana sahiptir. Pürüzsüz, düz zeminde yüksek tutuşu sağlayacak bir tasarım sunar. Bunlar, sahada olduğu kadar, sokaklarda da boy göstermekte.

 

 

Hangi Pozisyonlar Nasıl Ayakkabılar Gerektirir?

 

Hangi pozisyonda oynayan bir oyuncu olduğunuz, ayakkabı seçimini etkileyecek bir diğer kriter. Özellikle ayakkabının kesimine karar verirken bunu hesaba katmalısınız.

 

Düşük Kesim

Yüksek manevra kabiliyeti ve hız için düşük kesimli ayakkabılar tercih edilir. Bunlar hafifliğin ön planda olduğu oyunların gereksinimini karşılar.

 

Orta Kesim

Orta kesimli ayakkabılar, ayak bileğini destekleyen tasarıma sahiptir. Bu tasarım manevra kabiliyetini engelleyici bir özelik göstermez.

 

Yüksek Kesim

Yüksek kesim ayakkabılar, bileğe tam destek sağlar. Bu özellik sayesinde sakatlanma riski yüksek pozisyonlarda yüksek oranda koruma sunulur.

 

 

FG Krampon ve AG Krampon Nedir?

 

FG ve AG, Nike’ın Erkek Futbol Ayakkabı Modellerini, uygun oldukları zemine göre sınıflandırmak için kullandığı kısaltmalardır.

FG kramponlar gerçek çim kramponlarıdır, yani bunlar en iyi performansı çim saha üzerinde gösterir. AG kramponlar ise suni çim kramponlarıdır. Bunların en yüksek performans sergileyeceği yerler suni çim sahalar.