Çocuklarınızı Tenisle Tanıştırmaya Yardımcı Olacak İpuçları

 Tenis, oynayabilecekleri diğer sporlara da yardımcı olabilecek dengeli ve çok yönlü bir aktivite sağlama konusunda çocukların öğrenmesi gereken en iyi sporlardan biridir.

Tenis, aşağıdaki tüm temel beceri ve nitelikleri geliştirir;

-Bacakları 

-El-göz koordinasyonu

-Her yöne yüksek hareket seviyesi

-Temel taktikler

 

Bu becerileri gençken edinen çocuklar için söylenecek çok şey var, çünkü tenis çocuklara ileriye dönük fayda sağlayacaktır ve öğrendikleri dersleri alıp geliştikçe diğer spor dallarında da uygulayabilirler.

 

Peki, tenisi çocuklara nasıl sevdirirsiniz?

 Öncelikli olarak etrafta koşuşturma ve topa vurma fikrini teşvik etmek gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle, 3-4 yaşlarındayken veya oynamaya başlamaya hazır olduklarında, onlara küçük bir raket ve yumuşak bir sünger top alın ve onlara kendi raketleri gibi verin. Eğer, siz tenis oynuyorsanız, bu onlara katılmak ve yapmaktan zevk aldığınız bir şeyi yapıyormuş gibi hissetmek isteyeceğinden fazlaca yardımı olacaktır. Oynamıyorsanız da sorun değil, onlara yeni bir şey gösterdiğinizi ve belki hep birlikte öğrenebileceğiniz eğlenceli bir aktivite olduğunu açıklayabilirsiniz.

 

 

İlk adım - fırlatma ve yakalama

 El-göz potansiyelini açığa çıkarmanın ve derinlik algısı hakkında bir anlayış düzeyi kazanmanın anahtarı, fırlatmak ve yakalamaktır. Aldığınız sünger topu hatırlıyor musun? Çocuğunuza atmaya başlayın ve iki elini bir araya getirip göğsüne getirerek onu yakalaması için cesaretlendirin. Bu oyun her yerde oynanabilir ve bir başarı duygusu yaratmaya yardımcı olmak için teşvik edilebilir.

 

 

İkinci Adım - Tenis Raketinin Tanıtımı

 Yukarıdaki oyunun aynısını oynuyorsunuz ama yakalamak yerine onlara raketle topa nasıl vuracaklarını göstereceksiniz. Teknik hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok, topa vurmanın en mantıklı yolunu küçük bir rehberlikle bulacaklar. Alışmaya başladıkça topu hem forehand hem de backhand taraflarından karşılamalarını isteyerek öğrenme düzeylerini bir sonraki seviyeye çıkartın.

 

  

Üçüncü Adım - çocuklar için tenis kursları

 Yakınlarınızda küçük çocuklar için tenise giriş dersleri olup olmadığına bakın. Bunlar genellikle, gerçek derslerden daha çok etrafta koşmak, toplar ve raket için bir fikir edinmekle ilgili grup etkinlikleridir. Genellikle tenis koçları çocukları yaz boyunca eğitir ve bu eğitimi diğer sporlarla birleştirir. Çocuklarınızın grup tenis dersine gitmek isteyip istemedikleri hakkında fikirlerini alın. Yollarını bulmalarına ve tenis kursunda arkadaşlarıyla birlikte olmanın tadını çıkarmalarına izin verin. Çevrelerini özümsemeye başlayacaklar ve daha büyük çocukların topa farklı şekilde vurmalarını izleyecekler. Başkalarının oyun oynamasını izlemek öğrenimi geliştirmek için çok önemlidir. Tenise ilgileri arttıkça YouTube'da ders alan veya oyun oynayan çocukların videolarını izlemelerine izin verin, onları devam etmeye teşvik edecektir.

 

  Tenis öğrenmenin yaşı yoktur siz de sporvol’de kendinize en uygun tenis ayakkabısını bulabilir, çocuğunuza en iyi oyun arkadaşı olabilirsiniz. Tenis ayakkabısı modellerine göz gezdirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

                                                                                                                                             

                                                                                                                                                    06.03.2022