Black Friday Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?  

 

  

Black Friday, insanların her yıl Kasım'ın dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü'nden sonraki cuma günü aileleriyle kent merkezlerinde alışverişe çıktığı ABD'de başlayan bir gelenek. Şükran Günü'nden sonraki gün, Başkan Abraham Lincoln 'ün Kasım ayının son perşembe günü Şükran Günü tatilini belirlediği 19. yüzyılın sonlarından bu yana Noel sezonunun resmi olmayan başlangıcı olmuştur. Ancak bugün, "Kara Cuma" adını hemen kazanmadı. 1905 yılında, Kanadalı büyük bir mağaza ilk Şükran Günü geçit törenine Noel Baba'yı Toronto şehir merkezinin sokaklarına bir vagonla getirerek başladı. 1913'te sekiz canlı ren geyiği Noel Baba'nın "kızağını" çekti. 1939'da Büyük Buhran sırasında Şükran Günü Kasım'ın beşinci haftasına denk geldi. Perakendeciler, tatil alışveriş sezonunun çok kısa olması nedeniyle iflas edeceklerini söylediler. Başkan Franklin D. Roosevelt'e Şükran Günü tatilini dördüncü perşembe gününe götürmesi için dilekçe verdiler. Ne yazık ki artık Ekim sonuydu. Çoğu insan planlarını çoktan yapmıştı. Bazıları o kadar üzgündü ki bunun yerine tatile "Franksgiving" adını verdiler.  

 

 

Modern Kara Cuma Geliyor 

   1950'lerde insanlar Şükran Günü'nün ertesi günü hasta olduklarını söylemek için iş yerlerini arıyordu, aslında kendilerine uzunca bir tatil veriyorlardı. Çoğu işletme gibi mağazalar da açık olduğundan, takıntılı davrananlar da tatil alışverişlerine önceden başlıyordu. Kimin maaşının kesilmesi gerektiğini ve kimin yasal olarak hasta olduğunu belirlemeye çalışmak yerine, birçok işletme o günü başka bir ücretli tatil olarak eklemeye başladı. 1966'da Black Friday adı yazılı basında ünlendi. Alışveriş yapanların sayısı o kadar çoktu ki trafik kazalarına ve hatta bazen şiddete neden oldu. Philadelphia Polis Departmanı, ‘Black Friday’i şehir merkezindeki mağazalardaki alışveriş kaosunu tanımlamak için kullandı. 

 

 

Türkiye’de Black Friday Kampanyaları 

   Uzun zamandır Black Friday indirimleri Türkiye’de de yapılıyor. Markaların yaptığı yüksek oranda indirimler ve kaçırılmayacak fırsatlar, tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya olanak sağlıyor. Kara Cuma için özel fırsatlar, yılbaşı ve Sevgililer Günü gibi yaklaşan özel gün alışverişlerini de daha erken ve uyguna yapabilme fırsatı sunuyor. Teknoloji, giyimi, hobi gibi birçok alanda yapılan Şanslı Cuma indirimleri, Sporvol’de de uygulanıyor. Sporvol’de 2020 black friday indirim günleri başladı siz de efsane black friday 2020 fırsatlarından yararlanmak için sayfamızı ziyaret edin. 

 

 

Black Friday İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

 

Soru - Neden Black Friday (Kara Cuma) deniyor? 

Cevap - Wikipedia'da Black Friday olarak bilinmesinin en yakın nedeni birçok perakendecinin en yüksek karlarından bazılarını Black Friday'de bildirmesi, muhasebe defterine, kayıplarını kırmızı kazançlarını ve karlarını siyah mürekkeple kaydeden işletmeciler ile ilgilidir. Bir diğer hikayeye göre ismin 1960'ların ortalarında Philadelphia'da başladığına inanılıyor. Otobüs şoförleri ve polislerin, alışveriş yapanlar mağazalara yönelirken Şükran Günü'nden sonraki gün şehir sokaklarını tıkayan yoğun trafiği tanımlamak için "Kara Cuma" ifadesini kullandığı düşünülüyor. Esasen, Kara Cuma bir İnternet terimidir. Ondan önce, insanlar bu güne 'Şükran Günü Satışından Sonraki Gün' veya bunun varyasyonları olarak atıfta bulunurlardı. 

 
Soru - Kara Cuma ne zaman? 

Cevap - 27 Kasım 2020 Cuma 

 
Soru- Çevrimiçi Black Friday  (Kara Cuma) satışları var mı? 

Cevap - Çoğu Kara Cuma Satışları, Kara Cuma mağaza satışları başladığında online mağazalarda da olur. Günümüzde çoğu marka çevrimiçi olarak Kara Cuma'dan birkaç gün önce kampanyalarına internet sitelerinde başlıyor. Ancak, yalnızca birkaç mağazanın bazı mağaza içi Black Friday fırsatları çevrimiçi olarak mevcut olmayabilir.