Birkenstock’un Az Bilinen Tarihçesi

 

 

  1774 yılında küçük bir Alman köyünde Johann Adam Birkenstock, kilisenin arşivlerinde kunduracı olarak kayıtlı. 1897 yılında Johann‛ın torunu Konrad Birkenstock, ayakkabının şeklini tam anlamıyla değiştirecek bir konsept geliştirdi. Ayaklarımızın tabanı kıvrımlı olmasına rağmen, ayakkabıların içi hep düz olmuştu. Konrad, ayakkabıların şeklinin ayakların şeklini yansıtması durumunda daha fazla rahatlığın mümkün olacağı teorisini ortaya attı ve Konrad, ayakkabıcılar tarafından özel ayakkabı üretiminde kullanılmak üzere konturlu iç tabanlı ilk ayakkabıyı tasarladı.

 

 

  1902 yılında Konrad Birkenstock, Almanya‛da yaygın olarak dağıtılan fabrika yapımı ayakkabılara takılacak ilk esnek kemer desteğini geliştirdi. Sonrasında Carl Birkenstock da şirkete katıldı. Birkenstock kemer destekleri şu anda Avusturya, İsviçre, Fransa, İtalya, Belçika, Çekoslovakya, Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İsveç ve Norveç‛e ihraç ediliyor.

1932 yılında eğitim seminerleri ve konferansların Avrupa ülkelerinde yayılmasıyla ve önde gelen tıp uzmanlarının, seminerlerinde birkenstock şirketinin sistemini desteklemeleri markaya büyük ses getirdi. 1964‛te Carl Birkenstock‛un oğlu Karl, büyükbabasının kıvrımlı kemer desteği konseptini bir adım öteye taşıdı ve Birkenstock sandaletleri ortaya çıktı.

 

 

  1966‛da Almanya‛da tatildeyken, Margot Fraser ağrılı ayakkabılardan ve sert kaldırımdan kaynaklanan ayak yorgunluğundan kurtulmak ister. Bir kaplıcada birisi Birkenstocks‛u denemesini önerir. Birkenstock sandaletleri Margot‛a iyi gelir. Dahası, yıllarca katlandığı kronik ayak ağrısının, Kaliforniya‛ya eve döndükten birkaç ay sonra ortadan kaybolduğunu fark eder. Sağlığa faydalarından emin bir şekilde Amerika‛ya Birkenstock ayakkabı ithal etmeye başlar ve Birkenstock USA doğar.1970‛lerde tanıtım kampanyalarıyla Birkenstock‛un popülaritesi artarak büyümeye devam etti. 1980‛lerin başında Birkenstock, ülke çapında yaygın bir kelime haline geldi. Birkenstock 1996 yılında yaklaşık 300 stil / renk kombinasyonu sundu ve ayakkabılar Amerika Birleşik Devletleri‛nde milyonlarca kişiye dağıtıldı.

 

 

  Dünya çapında sayısız distribütör ve stokçu ile tanınan bir isim oldu. Seksenlerin sonlarında Birkenstock, markanın faaliyetlerinin çevresel etkilerini azaltmak için önlemler aldı, çevre dostu yapıştırıcılara geçti ve enerji tüketimini%90 oranında azaltmak için üretim süreçlerini güncelledi. Bu çabalar ayakkabıcılıkta eşi görülmemişti ve dünya çapındaki markalar için bir ölçüt oluşturdu. 1997‛de Margot Fraser ve Birkenstock ABD, ayakkabı endüstrisinden birçok prestijli ödül aldı. Benzersiz şekli, formdan sonra işlev fikrine öncülük etti.

 

 

  Johann Adam Birkenstock‛un ayak tabanını icat etmesiyle başlayan hikaye, ayakların saatlerce mümkün olduğunca rahat hissetmesini sağlayan, dayanıklı, yaygın ayak problemlerinin iyileşmesine yardımcı olan bu sandaletlerle son buldu. Birkenstock Hâlâ sağlığı ve refahı destekleyen ayakkabılar geliştirmeye devam ediyor.

04.02.2021